Web Sitelerinde Açılış Hızı ve Tasarımın Önemi

Web sayfanızda, web sitenizde daha iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturmak ve daha fazla dönüşüm almak için ilk açılış hızı ve tasarım çok önemlidir. size göre.

Web Site Hızı

Web sayfanızı ziyaret eden kullanıcılar, hedeflerine en kısa sürede ulaşmak ister. İyi görünümlü bir web sitesine sahip olsanız da, web site hızınızın düşük olması, kullanıcıların sayfanın açılmasını beklemeden diğer seçeneklere yönelmesine neden olur. Kendimizden örnek verecek olursak, bir web sitesini ziyaret ettik, geç açıldığı zaman hemen kapatıp başka web sitelerine ziyaret etmeye başlıyoruz. Bu da kullanıcının tekrar sizi ziyaret etme olasılığını kaybetmek anlamına gelir.
Açılış hızlarını düşürebileceğimiz bir kaç önerim var.

Resimlerin Optimize Edilmesi

Web sitenizde kullanmış olduğunuz görselleri optimize ediniz. Yüksek kaliteli ve yüksek boyutta kullanmış olduğunuz görseller web sitenizde hız sorunu yaşatacaktır. Örnek vermek gerekirse profesyonel çekim bir resim kullandınız. En kötü ihtimal 5 mb ve yukarısı olacaktır. Web sitenizde direk olarak kullanıldığı zaman kullanıcı siteyi ziyaret ettiğinde 5 mb olarak indirme yapacaktır. Tasarımda bir tane resim kullanmamız da zor, birden fazla kullandığımız zaman boyutlarda, kullandığımız resimlere göre orantılı bir şekilde artacaktır. Bu da hız sorunu yaratacaktır.

Resimleri nasıl optimize edebiliriz.

  1. yöntem photoshop programını kullanmasını biliyor isek yüksek boyutta(mb) olan resimleri küçük boyutlara(kb) kolay bir şekilde dönüştürebilirsiniz.
  2. yöntem Google Squoosh boyutu büyük olan resimleri online bir şekilde hiç bir program bilgisi olmadan küçültme işlemleri yapabilirsiniz.

Google’ın geliştirmiş olduğu resim optimize uygulaması ile veya başka bir optimize aracı ile resimlerinizi kolayca optimize edebilir, hız konusunda bir fark yaratabilirsiniz.

Squoosh ile resimleri farklı amaçlar için optimize edebiliyorsunuz. Desteklenen dosya türleri arasında OptiPNG, MozJPG, WebP, and Browser PNG, JPG ve WebP bulunuyor. Resmin boyutlarını değiştirmek, renk paletini küçültmek; yumuşatma, dithering gibi gelişmiş seçenekleri kurcalamak, mümkün. Optimizasyonun sonucunu gerçek zamanlı olarak görebiliyor, kaydıracı sürükleyerek resmin önceki ve sonraki halini karşılaştırabiliyorsunuz.

Optimize edilen resmi sol alttaki düğmeyi kullanarak bilgisayarınıza kaydedebiliyorsunuz.

Kaynakları Optimize Etme

Google tarafından geliştirilen PageSpeed aracını kullanarak masaüstü ve mobil olarak hız testi yapabilirsiniz. Çıkan sonuçlara göre kaynakları tekrar gözden geçirebilirsiniz.

Web site tasarımınız mobil uyumlu olmalıdır. Günümüzde mobil kullanım artışı yüksek oranlardadır ve dahada yükselmeye devam ediyor.