Google Chrome’dan Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme

En çok tercih edilen browser’ların başını Google Chrome çekmektedir.

Kısaca Browser Nedir ?

İnternet sayfalarına ulaşmamızı sağlayan yazılım ve programlara browser adı verilmektedir. Bunun bir diğer adı da tarayıcıdır. Biraz daha kolay bir dille ifade edersek internete bağlanırken her gün kullandığımız Google Chrome, Mozilla, İnternet Explorer gibi platformlar birer browser yani tarayıcıdır. Ve eğer bu platformlar olmasaydı bugün internete bağlanmak söz konusu olmayacaktı.

Google Chrome için tıpkı bilgisayarda olduğu gibi Chrome’un da kendine özgü kötü amaçlı yazılımları temizleme özelliği bulunuyor. Herhangi bir uzantıdan, internet sitesinden veya bilgisayarınızdan Chrome tarayıcısına herhangi bir reklam veya sizin istediğiniz dışında yazılım bulaştığı zaman bu aracı kullanarak Chrome tarayıcısını temizlemeniz mümkün.

Google Chrome Tarama ve Temizleme

  1. Chrome’u açın.
  2. Sağ üst köşede 3 noktaya tıklayın.
  3. Ayarlar satırına tıklayın.
  4. Gelişmiş satırına geçin.
  5. Sıfırla ve Temizle ayarına gidin.
  6. Bilgisayarı temizle kısmına tıklayın ve açılan yerde bul seçeneğiyle ilerleyin.

Kısa yoldan yapmak isterseniz, tarayıcıda yeni bir sayfa açıyorsunuz, adres çubuğuna chrome://settings/cleanup yazarak doğrudan yukarıda 6 adımda ilerlediğiniz sayfayı açabilirsiniz. Bul butonuna tıkladığınız zaman tarama başlayacaktır.

Bu işlem Chrome’a bulaşan virüs yazılımları, reklam amaçlı kodları, Chrome ile ilgili bazı sorunları tespit edip kaldıracaktır. Bu işlem ayrıca 3. parti bir yazılımla da yapılabilir ama Chrome’un dahili aracı oldukça etkili gerek duymayabilirsiniz.